Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/domuphag/www/configuration.php:60) in /home/domuphag/www/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/domuphag/www/configuration.php:60) in /home/domuphag/www/libraries/joomla/session/session.php on line 426
Towarzystwo Dom Uphagena - Aktualności

 

 

 

Projekt współfinansowany ze środków PO Fundusz Inicjatyw Obywatelskich


Wykład - 16 czerwca 2021 PDF Drukuj Email

Szanowni Państwo,

Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza serdecznie w środę 16 VI 2021r., godzina 17.00 na wykład (on-line) z 17. cyklu „Kultura Dawnego Gdańska”. Tym razem naszym gościem będzie Ewa Trawicka, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, która wygłosi prelekcje na temat Jak piwo z beczek lano. Nowożytne kurki szpuntowe z gdańskich wykopalisk archeologicznych.

Wykład będzie transmitowany on-line: https://zoom.us/j/99506684866?pwd=cHJBQ2taRGRwWWlEMDJ4ZkRvaUpadz09 oraz nagrywany, dostępny później na kanale YouTube: WMG Video

O wykładzie:

Badania archeologiczne pozwalają zaspokoić naszą ciekawość w odniesieniu do historii różnych przedmiotów, tym razem związanych z piwem. Czym różniły się dawne szpunty od współczesnych? Kto je wytwarzał i jaką techniką? Jak trafiały do Gdańska i czy cieszyły się dużą popularnością wśród jego mieszkańców? Jak zmieniające się trendy w sztuce wpływały na kształt kurków szpuntowych? Skąd wzięła się współczesna nazwa „kurek” na element służący do ręcznego zamykania, otwierania lub regulacji przepływu w zaworze? Odpowiedź na te i inne pytania znajdzie się w wykładzie poświęconym gdańskim znaleziskom nowożytnych szpuntów.

O prelegentce:

Ewa Trawicka, absolwentka studiów archeologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.  Jest muzealnikiem i archeologiem specjalizującym się w szeroko rozumianej kulturze materialnej średniowiecza i nowożytności. Od 2001 r. związana zawodowo z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, od 2015 r. na stanowisku dyrektora. Autorka wielu wystaw i opracowań naukowych prezentujących różne aspekty życia codziennego dawnych mieszkańców Gdańska.

 
Składki PDF Drukuj Email

Drodzy Członkowie i Sympatycy Towarzystwa Dom Uphagena,

zwracamy się do Państwa z prośbą o opłacenie składek członkowskich lub o wsparcie naszej działalności. Każda, nawet bardzo drobna kwota zostanie przez nas przyjęta z wielką wdzięcznością, prosimy w treści przelewu o wpisanie: „na cele statutowe” lub „składka członkowska”.

Przypominamy nr konta: 44 1240 5400 1111 0010 1994 3957 w Banku Pekao SA.

Wasz Zarząd Towarzystwa „Dom Uphagen”

 
Gdańsk 1945-1960. Materiały-studia-analizy PDF Drukuj Email

Szanowni Państwo,

miłośników powojennej historii Gdańska zachęcamy do lektury.

Prezentowany tom Gdańsk 1945-1960. Materiały-studia-analizy pod red. Edmunda Kizika i Mirosława Golona rozpoczyna serię wydawniczą zainicjowaną przez Instytut Historii PAN we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, która powstaje w związku z pracami badawczymi nad VI tomem „Historii Gdańska" 1945-1990.

Zebrane tu artykuły stanowią pokłosie pierwszego sympozjum źródłoznawczego, które odbyło się w 2016 r. w Domu Uphagena. Podczas konferencji historycy i inni specjaliści zajmujący się powojennym Gdańskiem zaprezentowali dokumentację źródłową i stan badań z zakresu takich zagadnień jak m.in.: migracje, gospodarka komunalna, Kościół i związki wyznaniowe.

Cena 24 zł / 1 egz.

Więcej…
 
Studia i materiały z dziejów domu gdańskiego PDF Drukuj Email

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do nabycia drugiego tomu publikacji „Studia z Dziejów Domu Gdańskiego” pod red. Edmunda Kizika. W tym celu prosimy o kontakt z sekretarzem Towarzystwa dr Ewą Barylewską-Szymańską drogą telefoniczną (tel.(58)326-07-19) lub mailowo pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Koszt tomu – 30 zł + przesyłka listem zwykłym 5 zł lub priorytetem 7 zł za każdy z egzemplarzy. Publikację wysyłamy po wpłacie pieniędzy na konto Towarzystwa:

Bank Polska Kasa Opieki S.A., Oddział w Gdańsku, ul. Ogarna 116
44 1240 5400 1111 0010 1994 3957

 

Więcej…
 


joomla templateinternet security reviews
University template joomla by internet security review