logo

Szanowni Państwo,
Towarzystwo "Dom Uphagena", Instytut Kaszubski w Gdańsku i Stowarzyszenie "Rajcy Gdańscy" serdecznie zapraszają 29 stycznia 2025 (środa) godz. 17.00 na promocję książki Od astrologii i astromedycyny do popularyzacji nauki. Wiedza o niebie w drukach kalendarzowych Prus Królewskich (XVI-XVIII w.) autorstwa dra Piotra Paluchowskiego (Gdański Uniwersytet Medyczny).

Spotkanie odbędzie się w ramach 21. cyklu wykładów „Kultura dawnego Gdańska” w Domu Uphagena, przy ul. Długiej 12 w Gdańsku. Wstęp wolny!
Jak zwykle odbędzie się losowanie ciekawych książek, a promowaną książkę będzie można nabyć na miejscu. Zapraszamy, do zobaczenia!

O Autorze:
Dr Piotr Paluchowski jest absolwentem kierunku historia na Uniwersytecie Gdańskim. W styczniu 2012 r. na Uniwersytecie Gdańskim na podstawie rozprawy "Danziger Erfahrungen" w latach 1739-1793. Studium z dziejów gdańskiego czasopiśmiennictwa otrzymał stopień doktor nauk humanistycznych o specjalności historia nowożytna. W latach 2008–2017 pracował w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska (obecne Muzeum Gdańska). Od 2012 r. jest zatrudniony w Zakładzie Historii i Filozofii Nauk Medycznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Towarzystwa "Dom Uphagena". W latach 2014-2019 był członkiem Zarządu, a od 2019 r. jest Skarbnikiem. Od 2020 r. wchodzi w skład Komitetu Wiedzy Gedanopedii. W 2023 r. otrzymał Medal Prezydenta Miasta Gdańska oraz Nagrodę Pro Bono Societatis Medicorum Pomeraniae przyznaną przez Okręgową Izbę Lekarską w Gdańsku. Jest autorem ponad 70 prac naukowych, w tym dwóch monografii autorskich i 6 książek współautorskich.

O promowanej książce:
Od astrologii i astromedycyny do popularyzacji nauki. Wiedza o niebie w drukach kalendarzowych Prus Królewskich (XVI-XVIII w.), Gdańsk 2024.
Monografia omawia druki kalendarzowe Prus Królewskich w kontekście zainteresowania społeczeństw doby przedindustrialnej astrologią i astronomią praz ich powiązań z meteorologią i medycyną. Druki te były najpopularniejszymi mediami ówczesnych czasów. Bardzo szybko stały się nośnikami informacji naukowej oraz źródłem różnych porad. Rozprawa dra Piotra Paluchowskiego składa się z sześciu rozdziałów, poruszając m.in. takie tematy jak astronomia w Prusach Królewskich a produkcja druków kalendarzowych; druki kalendarzowe o życiu w kosmosie: przewidywania pogody w opiniach twórców druków kalendarzowych; zdrowotne przestrogi i przewidywania epidemii.