Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza serdecznie w środę 11 grudnia 2024 godzina 17:00 na wykład z 20. cyklu "Kultura dawnego Gdańska". Tym razem naszym gościem będzie Pan prof. UG dr hab. Andrzej Woziński, który wygłosi prelekcję na temat "Dwór Artusa w Gdańsku z ratuszem w tle. O źródłach XVI-wiecznego wystroju, jego przesłaniu i funkcji".
Wstęp wolny. Wśród słuchaczy jak zwykle rozlosujemy kilka ciekawych książek.
O wykładzie:
W niespokojnych latach 30. i 40. XVI wieku Dwór Artusa w Gdańsku otrzymał nowy wystrój malarsko-rzeźbiarski, w którym ujawniała się tożsamość społeczna, polityczna, religijna i etyczna gospodarzy budynku. We wnętrzu znalazło się szereg tematów charakterystycznych dla średniowiecznych i nowożytnych ratuszy. W obliczu sporów ideologicznych pomiędzy stronnikami króla, do których przynajmniej przez pewien czas należała Rada Miejska w Gdańsku a frakcją reformatorów, z którą byli związani użytkownicy Dworu Artusa, wydaje się prawdopodobne, że jego dekoracja mogła zostać zaplanowana tak, aby budziła skojarzenia z siedzibami władz miejskich. Podobieństwo akcentujące ład, cnotę, sprawiedliwość, poświęcenie i ciągłość można wytłumaczyć działaniami Dworu Artusa, którzy od co najmniej 1525 roku zaczął odgrywać rolę konkurencyjną w stosunku do ratusza.
O prelegencie:
Historyk sztuki, mediewista. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, od początku XXI wieku związany z Uniwersytetem Gdańskim. (UG) Od 2001 roku pracownik Zakładu Historii Sztuki UG. W latach 2003–2008 kierownik tego Zakładu, w okresie lat 2008–2011 kierownik Zakładu Sztuki Średniowiecznej Instytutu Historii Sztuki UG. Od 2013 roku doktor habilitowany (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie) i profesor nadzwyczajny UG. Od 2015 roku kierownik studiów podyplomowych z historii sztuki na UG, od 2016 roku kierownik Studiów Doktoranckich Wydziału Historycznego UG. Od września 2020 roku do września 2024 roku wicedyrektor Instytutu Historii Sztuki UG. Od 27 IX 2024 roku Prodziekan ds. naukowych Wydziału Historycznego UG. Stypendysta Uniwersytetu w Rennes (1991 r.) i Instytut Herdera w Marburgu (2010 r.). Specjalista w dziedzinie późnogotyckiej rzeźby i malarstwa w Prusach i na obszarze nadbałtyckim. Prowadzi także badania nad wybranymi zagadnieniami z zakresu muzeologii i historii kolekcjonerstwa. Autor monografii "W świetle gwiazd. Sztuka i astrologia w Gdańsku w latach 1450–1550" (2011 r.) oraz wielu artykułów, m..in. "Westeuropäische Skulptur des Mittelalters in polnischen Sammlungen: Einführung in die Problematik, Sammlungen in Großpolen" ("Bulletin du Musée National de Varsovie of the National Museum in Warsaw" 2009, t. XLII/N.S.I, No 1–4), "In the melting pot of different traditions, styles, and tastes: Gothic panel painting in Gdańsk" (New Studies in Medieval and Renaissance Poland and Prussia. The impact of Gdańsk, 2017). Od 1998 r. członek Międzynarodowej Rady Muzeów.