logo

Wykład - 27 listopada 2024

Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza serdecznie w środę 27 listopada 2024 na godzinę 17:00 na wykład z 20. cyklu „Kultura dawnego Gdańska”. Tym razem naszym gościem będzie Pani mgr Beata Gryzio z PAN Biblioteka Gdańska, która wygłosi prelekcję na temat: „Co powiesz o książkach? / Quid dicis autem de libris?” Początki działalności Biblioteki Rady Miasta w Gdańsku z perspektywy proweniencyjnej.

Uwaga tym razem zapraszamy do gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej (stary budynek) , ul. Wałowa 15. Wstęp wolny. Wśród słuchaczy jak zwykle rozlosujemy kilka ciekawych książek

O wykładzie:

Zbiory dawnych ksiąg PAN Biblioteki Gdańskiej są jednymi z najcenniejszych w Polsce. Ich proweniencja sięga Biblioteki Rady Miasta w Gdańsku – Bibliotheca Senatus Gedanensis. Wiele z nich to unikaty w skali Polski i Europy. Prelegentka podczas wykładu scharakteryzuje najstarszy zasób tej instytucji. Wśród nich znajduje się wręcz legendarna, humanistyczna kolekcja Jana Bernarda Bonifacio D’Oria. Podczas podróży morskiej z Anglii do Gdańska jego statek 25 VIII 1591, już po minięciu Wisłoujścia, wszedł na mieliznę, uratowany wraz z częścią książek. Stały się one zaczątkiem gdańskiej Biblioteki Rady Miasta. Jednak czy rzeczywiście tak było? Na to pytanie odpowiedzi udzieli mgr Beata Gryzio podczas wykładu w dniu 27 listopada 2024 r.

O prelegentce:

Beata Gryzio starszy kustosz dyplomowany PAN BG, gdzie w Dziale Zbiorów Specjalnych (Pracownia Starych Druków) zajmuje się opracowaniem i badaniem księgozbioru starych druków, w szczególności inkunabułów, których katalog (cz. 3) pt. Muzeum czarnej sztuki opublikowała w 2012 r.
Aktywność zawodową skupia głównie wokół zagadnień proweniencyjnych śledząc losy poszczególnych książek i całych księgozbiorów pod kątem ich przynależności do właścicieli prywatnych i instytucjonalnych na terenie Polski od czasów nowożytnych do dziś. Przedmiotem jej szczególnego zainteresowania pozostaje historia księgozbiorów gdańskich oraz Biblioteka Rady Miasta w Gdańsku – Bibliotheca Senatus Gedanensis, której wczesne dzieje przedstawi podczas wykładu.