Projekt współfinansowany ze środków PO Fundusz Inicjatyw Obywatelskich


Wykład - 13 grudnia 2017 PDF Drukuj Email

Szanowni Państwo,

Bardzo serdecznie zapraszamy na dziesiąty, ostatni już w tym roku wykład z cyklu „Kultura dawnego Gdańska” zat. Rozpustna rozrywka czy dbałość o zdrowie – konsumpcja tytoniu w Gdańsku w XVIII i XIX wieku. Naszą prelegentką będzie pani
dr Joanna Dąbal.

Wykład będzie poświęcony zagadnieniom związanym z konsumpcją i użytkowaniem tytoniu w XVIII i XIX wieku w Gdańsku. W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną materialne świadectwa tych zwyczajów, którymi są obiekty pozyskiwane podczas wykopalisk archeologicznych. Przedstawione zabytki pozwolą określić skalę i powody popularności tej używki wśród mieszkańców miasta. Tematyka konsumpcji tytoniu podjęta zostanie w szerszym kontekście, w odniesieniu do źródeł ikonograficznych i pisanych.  Przedstawiane dane posłużą do wskazania głównych zmian w konsumpcji tytoniu na przestrzeni wieku XVIII i XIX.

Nasza prelegentka, pani Joanna Dąbal, jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie archeologii (2011). Od 2001 roku bierze udział i kieruje badaniami na terenie Gdańska i w Niderlandach. Autorka polskich i zagranicznych publikacji naukowych  dotyczących badań prowadzonych na terenie Gdańska i nowożytnych obiektów kultury materialnej. Najwięcej uwagi w badaniach naukowych poświęciła zagadnieniom związanym z nowożytną zabudową Gdańska oraz wyrobom ceramicznym.

Tematy związane z życiem codziennym dawnych gdańszczan są rzadko podejmowane w trakcie naszego cyklu wykładów. Warto więc przyjść do Domu Uphagena, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o użytkowaniu tytoniu w Gdańsku w XVIII i XIX wieku.

Ostatni tegoroczny wykład to też okazja, by rozlosować prezenty – publikacje: Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego i Uniwersytetu Gdańskiego!!!

Serdecznie zapraszamy do Domu Uphagena w środę 13 grudnia 2017 roku

o godz. 17-tej

WSTĘP WOLNY

 
Studia i materiały z dziejów domu gdańskiego PDF Drukuj Email

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do nabycia pierwszego i drugiego tomu publikacji „Studia z Dziejów Domu Gdańskiego” pod red. Edmunda Kizika. W tym celu prosimy o kontakt z sekretarzem Towarzystwa dr Ewą Barylewską-Szymańską drogą telefoniczną (tel.(58)326-07-19) lub mailowo pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Koszt każdego z tomów – 30 zł + przesyłka listem zwykłym 5 zł lub priorytetem 7 zł za każdy z tomów. Publikację wysyłamy po wpłacie pieniędzy na konto Towarzystwa:

Bank Polska Kasa Opieki S.A., Oddział w Gdańsku, ul. Ogarna 116
44 1240 5400 1111 0010 1994 3957

 

Więcej…
 


joomla templateinternet security reviews
University template joomla by internet security review