Projekt współfinansowany ze środków PO Fundusz Inicjatyw Obywatelskich


Wykład - 26 września 2018 PDF Drukuj Email

Serdecznie zapraszamy na wykład dr Andrzeja Drzycimskiego pt. Westerplatte – kurort zamieniony w redutę. Westerplatte, jako miejsce gdzie rozpoczęła się długotrwała wojna, dopiero przebija się do europejskiej świadomości. Stąd potrzeba ukazania także wojennych i powojennych losów ludzi, którzy jako mały oddział Wojska Polskiego liczący ok. 210 osób, stanęli we wrześniu 1939 roku w misji specjalnej do walki o honor polskiego żołnierza. Podczas wykładu przedstawione zostaną wojenne losy westerplatczyków w czasie okupacji niemieckiej oraz powojenne - będące odbiciem stosunku władz PRL do żołnierzy września, którzy dopiero w wolnej Polsce doczekali się uznania i szacunku należnego im za bohaterską postawę podczas siedmiu dni obrony Westerplatte.

Dr Andrzej Drzycimski jest historykiem. Po studiach pracował jako bibliotekarz, nauczyciel, publicysta w prasie katolickiej, wydawca, rzecznik prasowy, doradca ds. komunikacji społecznej. Przez wiele lat był także nauczycielem akademickim w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie, która obdarzyła go tytułem profesora nadzwyczajnego, a także w Gdyni, gdzie na Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego powołany został na jej prorektora. W 1980 należał do nielicznej grupy sygnatariuszy listu dziennikarzy do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Był internowany od 13 grudnia 1981 do lipca 1982 w Strzebielinku k. Wejherowa. W latach 1990 – 1994 był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy. W 1994 założył Fundację św. Wojciecha w Gnieźnie.

Nasz prelegent jest autorem i współautorem licznych prac naukowych i popularnonaukowych przede wszystkim z dziedziny historii ale też i komunikacji społecznej. Jest współautorem wydania źródeł i publikacji podejmujących współczesne wydarzenia w Polsce. Od ponad czterdziestu lat zajmuje się tematyką Westerplatte. Wśród wielu publikacji związanych z Westerplatte wydał dwa tomy monografii: Westerplatte, t. 1: Reduta w budowie 1926-1939 i t. 2: Reduta wojenna 1939. Obecnie przygotowuje tom trzeci poświęcony wojennym i powojennym losom westerplatczyków.

Wszystkich zainteresowanych losami żołnierzy z Westerplatte zapraszamy serdecznie do Domu Uphagena w dniu 26 września (środa) o godz. 17-tej WSTĘP WOLNY

 

 
Wystawa "Gdańskie ogrody" PDF Drukuj Email

Szanowni Państwo,

w Domu Uphagena trwa wystawa "Gdańskie ogrody", zachęcamy do jej odwiedzenia! Ekspozycja dobiegnie końca już 30 września 2018 r. Wystawie towarzyszy kilka interesujących wydarzeń - wykład, spacer edukacyjny po opackim parku w Oliwie, warsztaty florystyczne, wystawę zakończy oprowadzanie kuratorskie. Poniżej znajdziecie Państwo szczegółowe informacje. Zapraszamy bardzo serdecznie!!! Wszystkie wydarzenia towarzyszące są nieodpłatne.

Zachęcamy także do zakupu publikacji "Gdańskie ogrody", jest ona dostępna w sklepie muzealnym w Domu Uphagena!

 

„Muzeum Gdańska dla Seniorów” – warsztaty florystyczne. Warsztaty prowadzi Maria Chodorowska z pracowni Floral Design. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Gdańskie ogrody” zorganizowanej dla uczczenia 20-lecia udostępnienia Domu Uphagena po rewaloryzacji obiektu przeprowadzonej w latach 1993-1998.

Kiedy?: 27 września 2018 r. (czwartek), w godz. 11.00-13.00

Gdzie?: sień Domu Uphagena.

Wstęp: bezpłatny

Rejestracja: obowiązują zapisy pod nr tel. 789 449 664 (sekretariat Domu Uphagena)

Więcej…
 
Studia i materiały z dziejów domu gdańskiego PDF Drukuj Email

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do nabycia drugiego tomu publikacji „Studia z Dziejów Domu Gdańskiego” pod red. Edmunda Kizika. W tym celu prosimy o kontakt z sekretarzem Towarzystwa dr Ewą Barylewską-Szymańską drogą telefoniczną (tel.(58)326-07-19) lub mailowo pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Koszt tomu – 30 zł + przesyłka listem zwykłym 5 zł lub priorytetem 7 zł za każdy z egzemplarzy. Publikację wysyłamy po wpłacie pieniędzy na konto Towarzystwa:

Bank Polska Kasa Opieki S.A., Oddział w Gdańsku, ul. Ogarna 116
44 1240 5400 1111 0010 1994 3957

 

Więcej…
 


joomla templateinternet security reviews
University template joomla by internet security review