Projekt współfinansowany ze środków PO Fundusz Inicjatyw Obywatelskich


Wyniki konkursu PDF Drukuj Email

W ramach stoiska w Strefie Społecznej #obchodyGdansk #Gdansk#4czerwca, Towarzystwo Dom Uphagena zorganizowało wykłady o historii Gdańska i przeprowadziło kilka konkursów, m.in. konkurs/głosowanie na najważniejszą datę w historii Gdańska, mającą wpływ na losy miasta. Zaproponowaliśmy wybór jednej daty z kilkunastu, przy czym w zestawie nie podaliśmy 4 VI 1989, bo wówczas byłoby zbyt łatwo. W naszym konkursie, od 1 do 4 VI 2019 wzięło udział 813 osób. Większość stanowili Gdańszczanki i Gdańszczanie. Po podliczeniu głosów okazało się, że 418 osób za najważniejsze wydarzenie uznało rok 1980: powstanie w Gdańsku Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. W głosowaniu drugie miejsce zajął rok 1945: Gdańsk staje się częścią państwa polskiego - 92 głosy, a trzecie miejsce rok 1361: Gdańsk przystępuje do Związku Miast Hanzeatyckich - głosów 68. Tuż za podium uplasował się rok 1457 (przywileje Kazimierza Jagiellończyka) – 60 głosów i data 997 (wizyta św. Wojciecha w Gdańsku) – 43 głosy
Wszystkim , którzy poświęcili nam chwilę czasu i wzięli udział w naszych wydarzeniach w ramach #obchodyGdansk #Gdansk #4czerwca serdecznie dziękujemy!

 
Wykład - 19 czerwca 2019 PDF Drukuj Email

Szanowni Państwo,

Towarzystwo „Dom Uphagena” serdecznie zaprasza w dniu 19 czerwca 2019 r. (środa), o godz. 17.00 na wykład panów mgr Macieja Marczewskiego i dr inż. Piotra Samóla, Gdańska Atlantyda. Młode Miasto w świetle badań archeologicznych i historycznych


Wykład przybliży odkrycia, jakie miały miejsce w trakcie prac archeologicznych prowadzonych przy ulicy Robotniczej w Gdańsku. Natrafiono tam na pozostałości Młodego Miasta. Będzie także mowa o tym co już wiemy o tym średniowiecznym mieście dzięki archiwalnym poszukiwaniom i analizie źródeł pisanych.


Liczymy na Państwa wizytę w Domu Uphagena, ul. Długa 12 w Gdańsku, wstęp jest wolny.O Prelegentach:

Pan mgr Maciej Marczewski, jest archeologiem, absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego (Instytut Archeologii i Etnologii), prowadzi własną firmę archeologiczną „Glesum”. W okresie od kwietnia do listopada 2018 r. współkierował pracami archeologicznymi przy ulicy Robotniczej, natrafiając na pozostałości po Młodym Mieście.

Pan dr Piotr Samól, jest adiunktem w Katedrze Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Rozprawę doktorską (nauki techniczne, architektura i urbanistyka) o architekturze kościołów dominikańskich w dawnym państwie zakonu krzyżackiego w Prusach obronił z wyróżnieniem w 2015 r. (promotor: prof. Aleksander Piwek). W 2016 r. otrzymał nagrodę Generalnego Konserwatora Zabytków i Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. W 2017 r. na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego obronił z wyróżnieniem drugą rozprawę doktorską (nauki humanistyczne, historia) pt. "Młode Miasto Gdańsk (1380-1455) i jego patrymonium" (promotor prof. Beata Możejko). Otrzymał za nią Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Naukowego.

 
Gdańsk 1945-1960. Materiały-studia-analizy PDF Drukuj Email

Szanowni Państwo,

miłośników powojennej historii Gdańska zachęcamy do lektury.

Prezentowany tom Gdańsk 1945-1960. Materiały-studia-analizy pod red. Edmunda Kizika i Mirosława Golona rozpoczyna serię wydawniczą zainicjowaną przez Instytut Historii PAN we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, która powstaje w związku z pracami badawczymi nad VI tomem „Historii Gdańska" 1945-1990.

Zebrane tu artykuły stanowią pokłosie pierwszego sympozjum źródłoznawczego, które odbyło się w 2016 r. w Domu Uphagena. Podczas konferencji historycy i inni specjaliści zajmujący się powojennym Gdańskiem zaprezentowali dokumentację źródłową i stan badań z zakresu takich zagadnień jak m.in.: migracje, gospodarka komunalna, Kościół i związki wyznaniowe.

Cena 24 zł / 1 egz.

Więcej…
 
Studia i materiały z dziejów domu gdańskiego PDF Drukuj Email

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do nabycia drugiego tomu publikacji „Studia z Dziejów Domu Gdańskiego” pod red. Edmunda Kizika. W tym celu prosimy o kontakt z sekretarzem Towarzystwa dr Ewą Barylewską-Szymańską drogą telefoniczną (tel.(58)326-07-19) lub mailowo pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Koszt tomu – 30 zł + przesyłka listem zwykłym 5 zł lub priorytetem 7 zł za każdy z egzemplarzy. Publikację wysyłamy po wpłacie pieniędzy na konto Towarzystwa:

Bank Polska Kasa Opieki S.A., Oddział w Gdańsku, ul. Ogarna 116
44 1240 5400 1111 0010 1994 3957

 

Więcej…
 


joomla templateinternet security reviews
University template joomla by internet security review